top of page

Kaj je interoperabilnost?

 

E-Mobility IKT Interoperability innovacijska skupina (e-MI3) je v svojem poročilu (2015) podala  sledečo razlago interoperabilnosti:

 

“interoperabilnost je zmožnost  medsebojnega delovanja več različnih sistemov. Za trg e-mobilnosti interoperabilnost vodi do nediskriminatornih storitev e-mobilnosti, kot so zaračunavanje in navigacija, ter omogoča dostop do storitev znotraj določenega ozemlja. Z vidika strank je interoperabilnost sposobnost uporabljati infrastrukturo za polnjenje električnih vozil, ne glede na to, kje se nahaja EV, ne glede na to katero e-vozilo kupec uporablja in ne glede kdo upravlja točko polnjenja. Da bi zadovoljili te zahteve kupcev, mora ekosistem zagotoviti funkcije, ki jih je mogoče razdeliti v štiri skupine:

  • tehnične značilnosti polnilnih postaj (mediji za preverjanje pristnosti, skladnost vtikača in vtičnice …)

  • funkcije funkcij e-polnilnic (oznake, kako uporabljati …)

  • sistem (sistemsko medsebojno povezovanje, izmenjava podatkov …)

  • poslovne in pravne lastnosti (sporazumi o gostovanju med operaterji …).

Z vidika operaterja je interoperabilnost zmožnost ponudnika storitev e-mobilnosti, da svojim strankam priskrbi svoje storitve (iskanje in lokacija, zaračunavanje, rezervacija itd.) z uporabo infrastrukture katerega koli operaterja pod okriljem razmerja B2B (poslovno-podjetniško) po dogovorjenih cenah."

Več v dokumentu Electro mobility - interoperability challanges (23/6/2015, version 1.0)

Sistemi računalniške programske opreme (zaledna pisarna) so potrebni za izmenjavo informacij med funkcijami e-polnilnic in spremljanjem njihove funkcionalnosti in uporabe. Koristi za uporabnika: posredne in neposredne koristi, ki uporabniku omogočajo, da ima pravilno delujočo e-polnilnico na pravi, dostopni lokaciji, možnost zaračunavanja polnjenja vozila ceneje ob določenem času. Obstajajo tudi drugi pozitivni vidiki npr. v nekaterih primerih se uporabnik izogne potrebi po pogodbi z posameznim ponudnikom storitev. Korist za operaterja: možnost spremljanja spremenljivk (čas uporabe, napetost, pogostost uporabe, vrsta uporabe vozila …), ki omogočajo pravilno lokalizacijo e-polnilnice, uporabijo se za sedanjo ali prihodnjo diferenciacijo cen pri zaračunavanju storitev, vzpostavitev telefonske linije za pomoč, vzpostavitev plačilnega sistema (plačilo z gotovino, plačilo z kreditno kartico, s pomočjo ID kartice, plačilo s pametnim telefonom …), vključitev v e-roaming platforme.

 

Vendar upravljanje interoperabilnosti s strani operaterja več kot 1 e-polnilnice ni pogoj za gostovanje v e-roaming platformah. Lastniki e-polnilnic lahko preskočijo operaterja in se neposredno povežejo s platformo za gostovanje.

Vsebina povzeta s spletne strani www.e-mobilitygrenjska.si.

 

 

Kaj je e-roaming?

 

Predstavljajte si gostovanje v tujih omrežjih pri uporabi telefonov, približno tako je tudi pri gostovanju na e-roaming platformah za e-polnilnice. E-roaming platforme povezujejo različne udeležence na trgu, da bi ustvarile digitalno, nacionalno in mednarodno omrežje za polnjenje električnih vozil – omrežje za enotni način plačevanja storitev z eno pogodbo oz. s čim manjšim številom pogodb za uporabnika. Lahko povezujejo operaterje e-polnilnic, ponudnike storitev za e-mobilnost, dobavitelje energije, upravljavce voznih parkov, podjetja za car-sharing, ponudnike servisnih kartic, plačilnih kartic ali proizvajalce avtomobilov. Pogodbene stranke plačajo pristojbino lastniku in upravitelju e-roaming platforme.

 

Korist za uporabnika je, da lahko polni svoje e-vozilo na vseh polnilnih postajah, ki so vključene v platformo e-roaming, s tem, da podpiše le eno pogodbo. Uporabnik storitve plača storitev preko aplikacije centraliziranega sistema, ki ga upravlja lastnik platforme e-roaming oz. plača ponudniku storitev, ki je vključen v e-roaming.

 

E-roaming platforma omogoča uporabniku:

  • lociranje (hitro lahko poišče lokacijo e-polnilnice)

  • rezervacijo polnjenja

  • povezavo z operaterjem

  • pridobitev avtorizacije

  • plačilo (s pametnim telefonom ali identifikacijsko kartico …)

 

Možne so enotne plačilne rešitve in spremljanje polnjenja baterije e-vozila.

 

Korist za poslovnega sektorja (operaterje, lastnike): lastnik e-roaming platforme doseže svoj dobiček z ekonomijo obsega, pristojbinami zaračunavanja storitev gostovanja na e-roaming platformi. Tisti, vključeni v platformo e-roaming, uporabljajo storitve platforme: tržijo svoje e-polnilnice, poenostavijo plačilne transakcije in standardizirane čezmejne stroške za zaračunavanje storitev.

 

V Sloveniji trenutno ni slovenske e-roaming platforme, ki bi omogočala plačevanje storitev polnjenja električnih vozil. Petrol je vključen v nizozemsko e-roaming platformo. Na Petrolovih e-polnilnicah, ki so postavljene na nekaterih OMV-jevih in Petrolovih bencinskih črpalkah uporabnik plača storitev.

 

Večina storitev polnjenja je trenutno v Sloveniji brezplačna, na posameznih polnilnih postajah obstaja sistem plačevanja tako, da uporabnik kupi žeton, ki ga vrže v e-polnilnico. Pri Petrolu mora uporabnik podpisati pogodbo s katero pridobi identifikacijsko kartico in zakupi pakete polnjenja. Več o plačilnih pogojih in lokaciji Petrolovih e-polnilnic si lahko preberete TUKAJ.

 

 

Vsebina povzeta s spletne strani www.e-mobilitygrenjska.si.

bottom of page